Jest także współautorem książki, razem z Romanem Zwiercanem  "... o godność i wolność. Po prostu..." odsłaniającej kulisy podziemnej działalności Solidarności Walczącej w Trójmieście, w latach '80. 
 
 

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA w pdf W CAŁOŚCI po kliknięciu na okładkę
(w zależności od szybkości łącza ładowanie trwa od kilku do kkilkudziesięciu sekund). 

 

Książka „… o godność i wolność. Po prostu …” z podtytułem „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990” jest pierwszą próbą obszernego przedstawienia działalności organizacji Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto, na temat której narosło wiele legend. Opracowanie powstało na podstawie relacji i wspomnień kilkudziesięciu uczestników wydarzeń i przedstawia fakty, ukrywane z wielu względów aż do dzisiaj.

Poza wspomnieniami mówiącymi o budowie struktur podziemnych, manifestacjach, kolportażu prasy bezdebitowej czy kulisach druku, po raz pierwszy ujawniono, że w latach 80’ istniała w Trójmieście grupa osób, skupionych w ramach dużej, jak na warunki konspiracyjne organizacji, która nie odrzucała stosowania przemocy jako narzędzia obrony przed represjami władzy. Przyznano, że była gromadzona broń, materiały wybuchowe i istnieli ludzie, którzy w warunkach konspiracyjnych, dysponowali wiedzą i surowcami umożliwiającymi w domowych warunkach produkowanie materiałów wybuchowych na masową skalę. Ujawniono, że w gdyńskiej stoczni w 1986 roku wyprodukowano pistolet maszynowy, co było ewenementem w historii PRL znajdującym odniesienie jedynie w konspiracyjnej produkcji zbrojeniowej podczas II wojny światowej. Przyznano wreszcie, że zamach bombowy na Komitet PZPR w Gdyni, przeprowadzony 27 lutego 1987 r., był dziełem członków Solidarności Walczącej, działających w zorganizowanych strukturach.

Mimo charakteru wspomnieniowego, opracowanie stanowi cenny wkład w historię opozycji ze szczególnym uwzględnieniem Trójmiasta. Relacje uczestników zilustrowane są skanami oryginalnych dokumentów odnalezionych w przetrzebionych archiwach służby bezpieczeństwa.

Mimo sensacyjnych wręcz informacji, dużej dawki nieznanych faktów, pozostaje niedosyt i żal, że tak niewiele materiałów zachowało się w archiwach aparatu represji z lat 1982 – 1990.

Tytuł: „… o godność i wolność. Po prostu …” wydanie II

Podtytuł: „Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982 – 1990”

Autor: Andrzej Kołodziej i Roman Zwiercan

Oprawa: miękka, folia matowa i lakier punktowy

Stron 248, format A5

Wydanie II 18 sierpnia 2010 r. – ISBN 978-83-82471-00-3


Dystrybucja: Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, 83-400 Kościerzyna, ul. Skłodowskiej 19,  

tel./fax 58 680 84 58; mail: fpih@wp.pl ,